Výlet třídy NS1 s přespáním v pěchotním srubu

Třída NS1 se vydala na výlet ve dnech 12. 6. – 14. 6. 2013 do Starého Města pod Sněžníkem. Ubytování bylo zařízeno v objektu předválečného čs. opevnění, pěchotním srubu STM–S–33 Lesík. Srub byl vzdálen 2,5km od vlakového nádraží, na návrší nad Starým Městem, odkud byl překrásný výhled na celé údolí pod Králickým Sněžníkem. Když jsme došli na místo, ubytovali jsme se a seznámili se s bunkrem a jeho okolím. Večer se hrál fotbal a jiné hry, povídali jsme si u ohně a šli spát. Prakticky neexistující světelné znečistění umožnilo sledovat po západu Měsíce skvostnou hvězdnou oblohu.
Druhý den výletu nás čekala exkurze po stopách čs. opevnění – prohlídka sousedního srubu STM–S–34 Svah, základových desek a výkopů pro nepostavené sruby, objektů lehkého opevnění vz. 37. Cestou do města Branná (bývalý Kolštejn) jsme mohli zaznamenat krásné výhledy na Jeseníky a Praděd. V Branné se nachází zajímavá budova renesančního fojtství, hrad přestavěný na zámek a kostel z roku 1614. Též litinová kašna z blanenských železáren. Cestu zpět do Starého Města jsme absolvovali autobusem, navečeřeli jsme se a opět hráli různé hry a povídali si u ohně.
Třetí den nás čekal úklid kolem bunkru a cesta domů.

Petra Koudelková

VÍCE VE FOTOGALERII