Už v příštím roce se těšíme na WOODTEC a další exkurze!

Současná situace moc nepřeje hromadným akcím, mezi které bezpochyby patří i veletrhy nebo školní exkurze. Na první pohled to možná není znát, ale má to velký vliv i na výuku žáků v naší škole.

Pravidelně každé dva roky se na podzim na brněnském výstavišti koná veletrh WOODTEC, který je zaměřený zejména na stroje a zařízení pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl. Vystavuje zde řada českých i zahraničních firem a není nouze i o doprovodný program ve formě přednášek a workshopů. Novým a velmi aktuálním tématem by pak mohla být digitalizace a automatizace výroby nábytku, někdy označovaná jako čtvrtá průmyslová revoluce nebo také Průmysl 4.0. Veletrh WOODTEC je významná akce nejen pro firmy, které zde mohou předvést svoje výrobky, ale také pro naše žáky dřevařských oborů Truhlář a Nábytkářská a dřevařská výroba. Naši žáci zde mohou vidět různé dřevoobráběcí stroje a zařízení, o kterých se učí v odborných předmětech, a také si je přímo prohlédnout a seznámit se s jejich obsluhou.

Letošní veletrh WOODTEC byl vzhledem k aktuální situaci zrušen a není to jediná akce, o kterou žáci přišli. Jak již bylo řečeno, aktuální situace prostě exkurzím a veletrhům nepřeje. Na jaře byla zrušena exkurze na veletrh Wohnen & Interieur ve Vídni, který s našimi žáky také pravidelně navštěvujeme. A také mnohé další exkurze byly z důvodu aktuální situace odloženy na neurčito.

I když to možná každého hned nenapadne a třeba se to nezdá ani tolik důležité, žáci tak přichází o určité propojení teorie s praxí. Díky tomu, že na exkurzích a veletrzích vidí stroje a různé výrobní postupy na vlastní oči, tak je i lépe pochopí a snáze se takové věci naučí.
Věříme tedy, že se situace brzy zlepší a my budeme moct exkurze obnovit a zúčastnit se například zmiňovaného veletrhu WOODTEC, který byl přesunut na říjen 2021.

Ing. Bc. Jana Baráková