Studenti v Lánech na pozvání prezidenta

Skupině našich studentů se naskytla mimořádná příležitost podívat se do míst, které jsou běžným turistům nepřístupné. Na pozvání Kanceláře prezidenta republiky navštívili zámek Lány, sídlo našich prezidentů.
Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je od roku 1921 oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky, a proto je veřejnosti nepřístupný. První prezident československé republiky, Tomáš Garrigue Masaryk si lánský zámek velmi oblíbil. Po abdikaci na úřad prezidenta v roce 1935 mu bylo umožněno přestěhovat se do Lán natrvalo. Nakonec zvolil Lány jako místo posledního odpočinku pro sebe i svou rodinu. Hrob rodiny Masarykových na lánském hřbitově se stal symbolem československé demokracie i v dobách totality.
Studenti si prohlédli zámek, zahrady a zastavili se také u hrobu T. G. Masaryka. Chvilku volna si udělali v srdci Prahy na Václavském náměstí.
Cesta byla dlouhá a náročná na přestup, ale všichni byli z výletu nadšeni a shodli se, že tento zážitek byl krásnou tečkou za školním rokem.

L. Kintrová, M. Bašná