Stavaři z Letovic dobyli Prahu

Po dvouleté pauze se opět v letošním roce konala soutěž Hala roku Junior, a to na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Úkolem soutěžních družstev bylo vymyslet a postavit model typického pole výrobní haly. Model konstrukce musel zastřešit chráněný prostor o délce 1200 mm a výšce 200 mm a na jeho výrobu musely být použity dřevěné profily z našich dřevin. Vítězem se stal ten tým, který zhotovil model nejefektivnější, tedy model s největším poměrem mezi celkovou únosností modelu a jeho vlastní hmotností.

Do stavby modelu se na naší škole vrhly hned dva týmy. Tým SVMH ve složení Sára Tomešková, Viki Bílková a Matěj Feder věřil konstrukci trojkloubového nosníku. Matyáš Brychta a Milan Rumler - tým Halští bratři, vsadil na nosníky vyrobené slepováním klasických špejlí.

Po měsíční práci konečně nadešel čas odjezdu. Už sama cesta vlakem s velkými modely byla dobrodružstvím a první odměnou za vynaložené úsilí byla prohlídka Prahy.

Soutěže se zúčastnilo celkem 26 týmů z celé republiky, první cena byla výhra 10 000 Kč a atmosféra byla proto skvělá a plná napětí. Modely byly zatěžovány ocelovými destičkami do zborcení či nepřípustné deformace.

Ukázalo se, že naši stavaři vážně „umí“. Model týmu Halští bratři o váze 300 g přenesl zatížení 9,276 kg a s afektivitou 30,9 obsadil 10. místo. Tento model a jeho provedení ocenila také odborná porota, kluci obdrželi speciální cenu za kvalitní zpracování.

Tým SVMH s modelem o váze 164,9 g přenesl 17,821 kg a s afektivitou 108,1, která se velmi blíží vysokoškolským modelům, vyhrál 1. místo a zaslouženou odměnu.

Ing. Hana Dostálová, učitelka stavo oborů