Českým nábytkářům chybí kvalifikovaní pracovníci

Devět nábytkářských firem z deseti řeší akutně nedostatek pracovníků. Plné dvě třetiny z potencionálních zaměstnanců na trhu jsou nekvalitní, třetina je potom průměrných. Firmy to řeší rekvalifikací, ale využívají i ukrajinské pracovníky. Za jedenáct let ubylo 68 % absolventů truhlářských oborů, čalouníků je méně dokonce o 85 %. To vše v době, kdy nábytkářský průmysl posiluje čtvrtým rokem za sebou a export vzrostl na dvojnásobek. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) ve spolupráci s Klastrem českých nábytkářů (KČN) a Cechem čalouníků a dekoratérů (CČD) představila výsledky průzkumu mezi výrobci nábytku a aktuální analýzu odvětví.

 
93 % podnikatelů v oboru považuje za největší problém nedostatek kvalifikovaných pracovníků.
 
Nejvíce chybí truhláři (47,5 %) a čalouníci (27,5 %).
 
Předseda AMSP ČR Karel Havlíček k tomu dodává: „Nábytkářské výrobky byly vždy vizitkou našeho zpracovatelského průmyslu. Máme v oboru obrovskou tradici, navíc celá řada firem a řemeslníků podniká na venkově a udržují tak regionální produkty a zaměstnanost.
Pokud bude trend absolventů učňovských oborů pokračovat tímto tempem, během jedné generace budou nábytkáři prakticky vymazáni z oborové mapy našeho průmyslu.
 
naše škola nabízí maturitní obor Nábytkářská a dřevařská výroba a učební obor Truhlář, absolventi se tak nemusí obávat uplatnění.

Ing. Lubomír Bašný
odborný učitel
 

Copyright: www.stredni-skola.cz | 516 474 878 | info@stredni-skola.cz | Powered by: NetPublicator | Webdesign: GLIPS