Čas v kresbách akademického malíře Štěpána Vrbického

Učitel uměleckých oborů MgA. Štěpán Vrbický vystavuje v současnosti svoje kresby v galerii v Praze.

„Jeho výstava je pozvánkou do času dívání se na obrazy. Kreslíř se zabývá pozorováním věcí a komplexním přístupem ke světlu a barvám. Valéry jsou pro něj významným prvkem obrazu, díky kterému se snaží proniknout za podstatu zobrazovaného.

Čas se v jeho kresbách stává spolu s papírem a pastelem základní substancí. Extrémní zpomalení mu umožňuje pozorovat jemnou strukturu věcí. Obrazová rekonstrukce potom představuje jednu z možností chápání jejich existence. Podobně jako je křehký otisk pastelu na papíru je prchavý i okamžik, který se autor snaží zvěčnit „ ( z katalogu Galerie Havelka vydaném Jitkou Grigerovou 2022).

Ing. Helena Marešová