Fotogalerie - Turisťák

 V pondělí 3. června jsme se ubytovali v táboře „Pod věží“ v Radíkově a hned po skvělém obědě se pěšky vydali do zoo. Na Svatý Kopeček jsme to měli opravdu kousek, necelé 3 kilometry. ZOO nás překvapila počtem rozličných zvířat, některá jsme dosud neviděli. Strávili jsme v ní 3 hodiny a i tak jsme ji nestihli projít celou. Po návratu ze ZOO jsme byli rozlosováni do družstev, ve kterých jsme spolupracovali i po zbytek celého týdne. Prvním úkolem bylo vymyslet název družstva a vytvořit jakési erby z klacíků, větví, bylin, kůry, provázků…
V úterý ráno jsme opět vyšli směrem Svatý kopeček, tentokrát k bazilice Navštívení Panny Marie. Nezdobená budova, krytá bobrovkou, byla postavena v barokním stylu v 17. století. Uvnitř baziliky jsme zhlédli bohatou výzdobu, z níž nás nejvíce nadchly bohatě zdobené varhany. Odpoledne nás provedl pevností Radíkov jeden z jejích majitelů. Postavena byla v 19. století na pokyn císaře Františka Josefa I. Zaujalo nás rozvržení této stavby a její osazení v krajině.
Ve středu nás čekal celodenní pochod. Rozdělili jsme se na dvě skupiny podle toho, kdo chtěl na bobovou dráhu. Bobisté šli směrem na Zdiměř, pak Posluchov po strmé stezce, při které vedla křížová cesta. Došli do Hluboček na bobovou dráhu. Po bobování vyrazili po cyklostezce a prudce stoupající silnici do Pohořan. Dále pokračovali lesní cestou do Vésky a Nových Sadů, až k ruinám kláštera Vallis Josaphat. Odtud se vydali zpět do tábora. Nebobisté šli trasou asi o 5 km delší, víceméně v protisměru, ale s bobisty se nepotkali.
Ve čtvrtek se konal orientační závod. Startovali jsme po družstvech každých deset minut. S pomocí mapy a buzoly jsme vyrazili k prvnímu stanovišti, hájence, u které jsme měli za úkol zjistit, jakou má krytinu, a následně se u ní vyfotit. Na dalším stanovišti nás čekal zarostlý most, u kterého jsme měli poznat z jakého materiálu je postaven a i u něj se vyfotit. Na předposledním stanovišti stačilo pořídit foto s křížkem u cesty. Po doběhu do cíle jsme si ještě mohli pokazit čas střelbou ze vzduchovky a hodem granátem. Večer po orientačním běhu nás čekalo opékání špekáčků. Nejdřív bylo potřeba nanosit nějaké dřevo z lesa, takže každý přiložil ruku k dílu a něco přitáhl, třeba i celé suché stromy. Následoval zpěv za doprovodu kytary.
V pátek ráno jsme se autobusem vydali do Postřelmova, kde jsme se ve dvanácti raftech vydali po proudu řeky Moravy. Zhruba za dvě hodiny jsme dopádlovali do Lukavic, odkud nás autobusy dopravili do Letovic ke škole. Celý turisťák hodnotíme kladně.

autoři: žáci z 2S

Copyright: www.stredni-skola.cz | 516 474 878 | info@stredni-skola.cz | Powered by: NetPublicator | Webdesign: GLIPS