Fotogalerie - Stavaři získali druhé a čtvrté místo na prestižní soutěži Hala roku

Studenti maturitního oboru Stavebnictví uspěli v soutěži Hala roku junior. V nabité konkurenci pětatřiceti středních škol z celé republiky získali druhé a čtvrté místo. Jejich úkolem bylo postavit model výrobní haly vzducholodí.

 
Letos se v Praze odehrál už desátý ročník soutěže, kterou pořádá Fakulta stavební ČVUT. Cílem je postavit konstrukci, která při co nejmenší hmotnosti unese nejvyšší zátěž. Týmy soutěží ve dvou kategoriích – s přineseným modelem, nebo s modelem postaveným na místě. Letovičtí bodovali v první z nich.
„Vždy s napětím očekáváme, co si na nás pořadatelé vymyslí za zadání. Letos měli studenti postavit model výrobní haly vzducholodí. Zhostili se toho zodpovědně a chytře, protože zvolili léty prověřenou konstrukci, a sice gotický oblouk. Nikdo druhý s takovým projektem nepřišel,“ popsal učitel odborných předmětů Jan Pořízek.
Zadání bylo zveřejněné v říjnu loňského roku a potom měli studenti tři měsíce na to, aby postavili co nejlehčí model, který unese asi šestikilogramovou zátěž. Použít mohli dřevěné špejle, lepidlo a provázky z přírodních materiálů.
„Před Vánocemi jsme vymýšleli tvar, a potom se snažili co možná nejvíc zužovat profil, abychom měli co nejnižší váhu. Nejdřív jsme pracovali s klasickým pravidelným obloukem, ale tam byl problém špejle ohnout. Pak nás napadl lomený, který je úspornější na prostor a z historie víme, že se osvědčil,“ vysvětlil jeden z členů soutěžního týmu Petr Schauer s tím, že výsledný model vážil 57,5 gramu.
 
Soutěže se v Praze v pátek 27. ledna zúčastnili dva týmy studentů čtvrtého ročníku oboru Stavebnictví – pozemní stavby. Druhé místo získal tým Rakentajat ve složení Petr Schauer, Tomáš Konečný, Veronika Havránková, čtvrté místo pak Stavaři s.r.o. ve složení Jakub Šabacký, Jaroslav Čuda, Sára Davidová.
 

Copyright: www.stredni-skola.cz | 516 474 878 | info@stredni-skola.cz | Powered by: NetPublicator | Webdesign: GLIPS