Fotogalerie - Exkurze do firmy Bambas

Třídění elektroodpadu.

Ekotým a třída E1 vyrazili na exkurzi do firmy Bambas, která sídlí ve Skalici nad Svitavou. Ve firmě Bambas s. r. o. nás přivítal ředitel společnosti pan Kotouček. Měl pro nás připravenou velmi zajímavou prezentaci, ve které jsme se dozvěděli, že firma vznikla v roce 1993 a  jejím zakladatelem je pan Ing. Bareš starší, který ji vedl do roku 2006. Poté firmu předal synovi, 
Ing. Jiřímu Barešovi ml., který z firmy udělal společnost s ručeným omezeným. V roce 2009 firmu převzal bratr, Ing. Josef Bareš Ph.D.  
Firma nejdříve zpracovávala jen el. odpady a drahé kovy. Od samého začátku prováděla také výkupy barevných kovů, které v předminulém roce rozšířila o výkup drahých kovů, šperků a klenotů. V současné době má firma asi 20 zaměstnanců, kteří pracují v jednosměnném provozu.
 
Okamžitá skladovací kapacita elektroodpadu je 250 tun (z toho asi 47 tun je nebezpečného odpadu). Za rok firma zpracuje přibližně 600 tun elektroodpadu (z toho asi 200 tun nebezpečného odpadu). Všechny odpady, které kolují ve firmě, musí být průběžně celý rok evidovány.
Firma také používá rozpouštědla, jako jsou aceton, izopropyl, ředidla atd., k jejichž  regeneraci slouží destilační souprava, která má náplň 25 litrů a zpracuje za hodinu 5 litrů rozpouštědla. 
Firma Bambas se nově zabývá ekologickou likvidací fotovoltaických modulů. Pro tento účel byla dokonce založena nová firma - 4Re Photovoltaics CZ s.r.o. 
Součástí exkurze byla i názorná ukázka přístroje, který prostřednictvím rentgenu odhaluje přítomnost drahých kovů a jejich množství, což nás velice zaujalo.
Následovala prohlídka provozu, ve kterém jsme viděli různá pracoviště: ruční dílnu, kde zaměstnanci demontovali a třídili plast, elektro součástky s obsahem stříbra, zlata, mědi a dalších drahých kovů; tavírnu, provoz s drtiči kovu, skladové prostory a další.  
 
Za celou skupinu účastníků můžu říci, že jsme s exkurzí byli velice spokojeni. Dozvěděli jsme se spoustu nových poznatků a byli jsme překvapeni, co všechno lze precizním tříděním získat.
 
Za  Ekotým Lukáš Štětina P1
1

Copyright: www.stredni-skola.cz | 516 474 878 | info@stredni-skola.cz | Powered by: NetPublicator | Webdesign: GLIPS