Krajinou Knihy lesů, vod a strání a Lišky Bystroušky

Ve dnech 12. a 13. června se třídy 3NV a 3S vydaly na literární vycházku do malebných Bílovic nad Svitavou, aby poznaly místní historii a díla literárních umělců. Prošli jsme se po naučné stezce S. K. Neumanna a Rudolfa Těsnohlídka, viděli myslivnu Lišky Bystroušky a sochu S. K. Neumanna, napili se ze studánky Leoše Janáčka nebo zdolali rozhlednu U Lidušky. Také jsme navštívili Liduščin památník, který nás zaujal nejvíce. Vznikl na památku malé Lidušky, odložené holčičky, kterou zde před Vánocemi 22. prosince 1919 našel spisovatel Rudolf Těsnohlídek s Františkem Koudelkou a Josefem Tesařem. Tato příhoda vedla k založení tradice stavění vánočních stromů na náměstích spojené s charitativními sbírkami. Během cesty nám paní učitelka Navrátilová vyprávěla o životě těchto spisovatelů a předčítali jsme si z jejich děl. Pro žáky to byl ke konci roku příjemný únik do přírody a díky přímému kontaktu s místní kulturou si toho také hodně zapamatovali a odnesli.

Linda Rudolfová, 3NV