Stavebnictví - pozemní stavby

Studijní plán   FOTOGALERIE OBORU   Přijímací řízení

Kód a název oboru: 36-47-M/01 STAVEBNICTVÍ
Vhodný: pro chlapce i dívky
Název ŠVP: Pozemní stavby
Zaměření: Pozemní stavby
Stupeň vzdělání: Střední vzdělání s maturitní zkouškou
Délka a forma vzdělávání: 4 roky, denní forma vzdělávání

Ke stažení:

Leták oborů Dny otevřených dveří

Výběr z fotogalerií: Exkurze do NSC BrnoPoslední zvonění S4Týden stavebnictví a bydlení 2013Šerpovací maturitní plesVýlet a exkurze třídy S3

Charakteristika oboru:

Výuka oboru Stavebnictví je zaměřena na oblast zajišťování a posuzování přípravy a realizace staveb, na navrhování a projektování jednoduchých staveb pozemního stavitelství včetně vypracování projektové dokumentace i s použitím grafických programů.

Charakteristika obsahu vzdělání:

Obor Stavebnictví charakterizují odborné předměty: pozemní stavby, stavební konstrukce, projektování staveb, stavební mechanika, ekonomika, rozpočtování a kalkulace, mechanizace a provádění staveb. Tyto předměty jsou důležité pro přípravu žáků k profilové části ústní maturitní zkoušky ze stavebních konstrukcí, pozemních staveb a k praktické maturitní zkoušce z odborných předmětů (stavební konstrukce a projektování staveb). Na společnou část maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury, cizího jazyka případně matematiky je žák připravován ve všeobecných předmětech.

Profil absolventa:

Absolvent oboru Stavebnictví zná základní technické požadavky na navrhování bytových staveb a staveb základního občanského vybavení a aplikuje je při projektování i realizaci těchto staveb. Je schopen vypracovat projektovou dokumentaci jednoduché stavby pozemního stavitelství a technicky i technologicky správně zvolit stavební materiály, prvky a konstrukce s ohledem na ekologickou a ekonomickou stránku návrhu. Umí vypracovat orientační propočet stavby a položkový rozpočet. Je schopen řídit realizaci staveb pozemního stavitelství, koordinovat a zadávat úkoly jednotlivým pracovníkům. Je schopen vést příslušnou technickou a provozní dokumentaci související s výstavbou v rámci pozemního stavitelství a zajistit inženýrskou činnost související s předinvestiční a investiční fází stavby. Umí provést a vyhodnotit geodetická zaměření, geologické průzkumy apod. Má přehled o možnostech uplatnění na trhu práce a o možnostech dalšího odborného vzdělávání v daném oboru.

Zaměření oboru:

Obor Stavebnictví je zaměřen na pozemní stavby v oblasti projektování a provádění staveb. Pozemní stavby zahrnují objekty pro bydlení, pro občanskou vybavenost, průmyslové a zemědělské stavby, základy inženýrských sítí a staveb.

Zdravotní požadavky na uchazeče:

Obor nevyžaduje stanovení zvláštních zdravotních požadavků, na přihlášce ke vzdělávání není třeba potvrzení lékaře.

Možnosti uplatnění absolventa:
Absolventi se uplatní v sektoru stavebnictví, kde mohou vykonávat zaměstnání v oblasti přípravy, projektování pozemních staveb, inženýrské činnosti a realizace stavby, dále v oblasti státní správy, správy budov a v průmyslovém sektoru zaměřeném na výrobu stavebních hmot. Také je možnost jejich uplatnění v obchodních firmách zaměřených na prodej stavebního materiálu a služeb.

Možnosti dalšího vzdělávání:

Maturitní zkouška opravňuje absolventa studijního oboru ucházet se o studium na vysokých školách. Absolvent studijního oboru se může dál vzdělávat v pomaturitním studiu inovačního nebo specializačního charakteru na VOŠ. Může navštěvovat za účelem prohloubení specifického vzdělání v oboru i různá školení a kurzy. Dle svého zájmu a schopností může absolvent po příslušné přípravě na SOU ve zkrácené době přípravy vykonat závěrečnou zkoušku z řemeslných dovedností a získat výuční list.

Studijní plán

(počet týdenních vyučovacích hodin)

Povinné předměty

Celkem