Zelený most - Exkurze do výroby pasivních domů a do Sluňákova

Již pátá exkurze z projektu „Zelený most mezi školou a praxí“

Dne 8. listopadu 2012 se uskutečnila v rámci projektu další exkurze, která měla tentokrát široký rámec zaměření na obnovitelné zdroje energie.

Žáci, kteří jsou do projektu zapojeni, navštívili firmu AGROP NOVA, a. s. Nosným výrobním programem společnosti jsou vícevrstvé desky AGROP (SWP) tz. biodesky z jehličnatého řeziva, které mají velmi široké možnosti použití a opracování.

Nejnovější poznatky z oboru se podařily zhodnotit ve stavebním systému NOVATOP, který je celý na bázi přírodního masivního dřeva. Tento systém dosahuje parametrů nízkoenergetických i pasivních domů, umožňuje navrhovat krásné moderní projekty z masivního dřeva, je plně v souladu s životním prostředím a přispívá k udržení jeho kvality i pro budoucí generace.

V areálu firmy jsme měli možnost zhlédnout linku na výrobu dřevěných briket, které jsou vyráběny z dřevěného odpadu, slisovaním pilin bez použití lepidel. Odpadní materiál je spalován také v kotelně o výkonu 2x 800 kW. Vyrobené teplo je využíváno nejen při vytápění výrobních hal, ale i u výrobních technologií.

Další zastávkou při naší exkurzi bylo Centrum ekologických aktivit Sluňákov, o. p. s., které sídlí v nízkoenergetickém domě. Při zajímavé přednášce jsme se dozvěděli, že dům využívá zejména principů solární architektury, velké tloušťky tepelných izolací, větrání se zpětným získáváním tepla a nově vybudovaného solárního systému. Celý provoz budovy je řízen centrálně pomocí počítače.

Celá exkurze byla velmi odborně zajímavá a přínosná.

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA SLUŇÁKOVA

Alena Doskočilová, fotografie Ing. Marek Chládek

 

logo OPVK

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Vytvořil Ing. Marek Chládek   |  Ekoskola skin by Chládek  |  Ekoškola