Zelený most - exkurze do TTS Třebíč - výtopny biomasou

V rámci projektu "Zelený most mezi školou a praxí zaměřeného na vzdělávání o obnovitelných zdrojích energie" se třídy NS1-n, N2 a E2 zúčastnili exkurze do výtopny firmy TTS Třebíč.

Studenti měli možnost navštívit místo, kde se skrytá energie zbytkové lesní biomasy po těžbě stromů a energie ze slaměných balíků využívá po jejich spálení v obrovských kotlích na vytápění a dodávku teplé užitkové vody do několika sídlišť  Třebíče. Celková cena za vytápění bytu tímto způsobem oproti klasickému plynovému vyjde zhruba o 30% méně. A nejen to, palivo je obnovitelným zdrojem energie, nezatěžuje prostředí škodlivinami ani produkcí nadlimitního CO2. Více o výhodách např. zde.

V teplárně Sever, která využívá teplo k přímé dodávce obyvatelstvu ale i k výrobě elektřiny byl pro studenty připravena vzdělávací prezentace, která byla následně ověřena testem získaných poznatků a výsledky vyhodnoceny. Následně se podívali do provozu - skladu balíků, lesní biomasy, kogeneračních jednotek, kotelny a k venkovní akumulační nádrži.

V odpoledních hodinách nás tip prezentujícího zavedl do "Baťovského" areálu firmy, která se v minulosti zabývala výrobou obuvi. Nyní, po letech, se pro prázdné budovy areálu  "Borek"  hledá využití například jako obytné prostory. Ve staré výrobní hale byla volně přístupná výstava z historie firmy se stroji, plakáty... apod, ale největšího zájmu se těšily hry na akčním XBoxu...

Děkujeme pořádajícím a těšíme na další podobnou akci...logo OPVK

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Vytvořil Ing. Marek Chládek   |  Ekoskola skin by Chládek  |  Ekoškola