Enersol 2012 - Národní kolo v Pardubicích

Národní kolo

8. ročníku Enersol

se uskutečnilo 22. – 23. března 2012 v Domě techniky Pardubice

Národní kolo soutěžní přehlídky ENERSOL 2012 probíhalo dva dny a poprvé se jej zúčastnilo všech 14 krajů České republiky. Přítomno bylo více než 200 zástupců z řad žáků, pedagogů, odborníků z praxe i zástupců veřejné správy a samosprávy.

První den, po slavnostním zahájení finále, si zástupci jednotlivých regionálních center vylosovali pořadí prezentujících. Ing. Doskočil vylosoval číslo dvanáct. Následně byla sestavena odborná porota, ve které zasedli senátor Karel Šebek, náměstkyně ředitele NÚV Ing. Jitka Pohanková, RNDr. Ján Polák z Ministerstva životního prostředí, Ing. Zbyněk Bouda z Energetické agentury Vysočina a zástupce ČEZ.

V hlavní kategorii reprezentovalo JmK pět zástupců. Žák SOŠ a SOU Znojmo, Dvořákova Rostislav Dudešek prezentoval projekt s názvem Biomasa, žák Střední školy informačních technologií a sociální péče Brno Matěj Gryc přednesl velmi zajímavý projekt na téma Slaměné domy a zástupce SOŠ a SOU - MŠP Letovice Pavel HORÁČEK vystoupil s projektem Solární ohřev vody - koupaliště Rusava. Pavel oslovil nejen porotu, ale také mnoho přítomných v sále. V silné konkurenci 42 reprezentantů z celé ČR obsadil v jednotlivcích celkově 4. místo.

Zbylí členové družstva Kristýna Hrozová ze SOŠ a SOU - MŠP Letovice a Jaromír Kořínek ze Znojma skládali odborný test, který se započítával do celkového hodnocení. I oni si vedli výborně a prokázali vynikající teoretické znalosti

Druhý den proběhly prezentace ve vedlejší kategorie, kde barvy kraje hájila Kateřina Novotná a kol. ze Střední pedagogické školy Boskovice. Se svým projektem Divadlo o živlech, který byl určen dětem z mateřských škol, obsadila celkově 5. místo ve vedlejší kategorii.

Poprvé v historii projektu byla od hlavní kategorie oddělena kategorie tvůrčí. Zde JmK reprezentoval Josef Vrána ze Střední školy uměleckoprůmyslové a technické Velké Opatovice. Projekt Kachlové topidlo se sušárnou na ovoce byl doplněn precizně propracovaným konkrétním modelem, který zaujal mnoho přítomných a to znamenalo pro JmK celkově 5. místo v tvůrčí kategorii.

Vzhledem k tomu, že v národním kole jde vždy o týmovou práci, bodové hodnocení z jednotlivých kategorií se sčítalo a ve výsledku znamenalo v silné konkurenci pro Jihomoravský kraj 3. místo.

Na závěr proběhl slavnostní ceremoniál, vyhodnocení jednotlivých kategorií a bylo sestaveno družstvo České republiky pro mezinárodní finále, které se uskuteční v Hradci Králové. Členem tohoto týmu se stal i náš žák Pavel Horáček.

CELKOVÉ VÝSLEDKY KRAJŮ

10.

Olomoucký

Martin Bednář

Poznámka: Tým ČR postupující do mezinárodního kola.

Tránku vytvořil Ing. Marek Chládek   |  Ekoskola skin by Chládek  |  Ekoškola