Mezinárodní konference ENERSOL 2012

Mezinárodní finále projektu Enersol 2012 se konalo v rozkvetlém městě Hradci Králové v nově rekonstruovaných prostorách Krajského úřadu ve dnech 26-27.dubna 2012. Ze všech škol Jihomoravského kraje zapojených do projektu se konference s přehlídkou prací zúčastnili pouze zástupci naší a brněnské školy a to za úspěšné prezentující Pavel Horáček, za koordinátory prací Ing. Chládek a Mgr. Vybíhalová a také ředitel regionálního vzdělávacího cetra Ing. Doskočil.
Po příjezdu a ubytování proběhlo uvítání všech účastníků gestorem soutěže panem Herodesem a hymnou Enersolu. V odpoledních hodinách odprezentovala své práce první polovina z cca 40 soutěžících mezi kterými byl i Pavel se svou prací Solárního ohřevu bazénu v Rusavě. Následovala večeře v přilehlé restauraci a o zpříjemnění večera se organizátoři postarali objednáním několika bowlingových drah.

Druhý prezentační den byl pro nás volnější. Prezentace zahraničních kolegů z Rakouska, Slovenska, Polska a Slovinska jsme střídali s prohlídkou města a návštěvou informačního střediska ČEZu na jezu Hučák, kde jsme shlédli poutavý film o vodních elektrárnách na Labi. V závěru dne byly vyhlášeny výsledky hodnocení 6 hodnotitelů. Nejlepší práce a prezentace předvedli Slováci následovaní přáteli z Rakouska. Na pomyslné 3 příčce stanulo souhrně české družstvo.

Vysokého hodnocení se dostávalo spíše pracem praktickým, nikoliv tedy komentujícím současný stav "zelených energií" a názor žáků na ně (jak by mělo v soutěži spíše být, neboť netechnické  nestrojní školy mají pak jistý deficit).

Pavel Horáček zaujal svými vypravěčskými schopnostmi. „Měl jsem práci více propracovanou, ale nebudu kvůli nikomu měnit své názory a zvyky. Porotě se to líbilo, chodili za mnou i lidé z ostatních škol a říkali, že jsem je zaujal. To je snad ještě lepší pocit, než kdybych vyhrál," prozradil.
A jako čtvrtý nejlepší v republice si zajistil i postup do mezinárodního kola, které se uskutečnilo minulý týden. V konkurenci reprezentantů ze šesti zemí nakonec obsadil jednadvacáté místo. „Mohlo to být lepší, ale nevadí. Už samotný postup do takové soutěže je úspěch."
Během prezentací, které byly překládány i do ostatních jazyků, zjistil zajímavý poznatek. „V zahraničí jsou dále než my. Práce podporují soukromé firmy a hned po ukončení školy sami nabízí studentům práci," zakončil.

Autor části textu: Lukáš Lorenc, RegionPress 10/2012

Vytvořil Ing. Marek Chládek   |  Ekoskola skin by Chládek  |  Ekoškola