ENERSOL 2012 - Krajská konference JmK - Letovic

SOŠ a SOU – MŠP Letovice, která je Regionálním vzdělávacím centrem pro Jihomoravský kraj, pořádala již 8. ročník přehlídky žákovských projektů na téma „Využívání obnovitelných zdrojů, úspory energií a snižování emisí“ ENERSOL 2012. Přehlídka se konala 21. února 2012 v Kulturním domě Letovice, pod osobní záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška a ve spolupráci se Vzdělávací agenturou Kroměříž a Jihomoravským krajem

Cílem projektu je zvýšit povědomí nejen žáků, ale i veřejnosti o spotřebě energií, možnosti využívání obnovitelných zdrojů energie v domácnostech i ve firmách. Žáci ve svých projektech zařazených do hlavní kategorie upozornili jak na nové trendy, např. využití kavitace, volná energie, slaměné domy; tak na zdroje, které jsou již účelně využívány v praxi, např. tepelná čerpadla, fotovoltaika, biomasa, pasivní a nízkoenergetické domy, snižování emisí v dopravě.

Jednotlivé prezentace zaujaly nejen nezávislou odbornou porotu, žáky a pedagogy z jednotlivých škol, ale i zástupce firem a veřejnosti. Součástí přehlídky byla již tradičně kategorie doprovodná a nově kategorie tvůrčí.

VÝSLEDKY A PODĚKOVÁNÍ SPONZORŮM ZDE

Jaké jsou tedy výsledky v jednotlivých kategoriích a kdo bude reprezentovat Jihomoravský kraj v národním kole?

HLAVNÍ KATEGORIE

Pavel HORÁČEK

Solární ohřev vody – koupaliště Rusava

koordinátoři: Alena Doskočilová, Mgr. Jiří Podlipný

SOŠ a SOU – MŠP Letovice

2.      místo

Matěj GRYC a kol.

Slaměné domy

koordinátor: Ing. Ivo Hamerník

Střední škola informatických technologií a sociální péče Brno

3.      místo

Kristýna HROZOVÁ

Tepelné čerpadlo

koordinátorka: Alena Doskočilová

SOŠ a SOU – MŠP Letovice

4.      místo

Rostislav DUDEŠEK

Biomasa

koordinátor: Mgr. Alois Koudelka

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Znojmo, Dvořákova 19

5.      místo

Jaromír KOŘÍNEK a kol.

Technologie pěstování vy využití rychle rostoucích dřevin – japonské topoly

koordinátor: Ing. Radovan Besednjak

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Znojmo, Dvořákova 19

6.      místo – náhradník

Štěpán DEBEF

Volná energie

Koordinátor: Ing. Jaroslav Paciga

SOŠ technická a SOU, Znojmo, Uhelná 6

TVŮRČÍ KATEGORIE

Josef VRÁNA

Kachlové topidlo se sušárnou na ovoce

koordinátor: Jiří Brtnický

Střední škola uměleckoprůmyslová a technická, Velké Opatovice

DOPROVODNÁ KATEGORIE

Kateřina NOVOTNÁ a kol.

Divadlo o živlech

koordinátorka: Mgr. Hana Šperková

Střední pedagogická škola Boskovice

Všichni účastníci přehlídky byli odměněni věcnými dary, za což náleží poděkování sponzorům celé akce Jihoravskému kraji, městu Letovice, firmám Mat-el, s. r. o. Letovice, ČKD Engineering, a. s., Blansko, Eltrans Letovice, s. r. o. a Barvy a laky Teluria, s. r. o. Skrchov.

Přejeme hodně úspěchů v národní přehlídce, která se koná 22. – 23. března 2012 v Pardubicích.

Alena Doskočilová

Vytvořil Ing. Marek Chládek   |  Ekoskola skin by Chládek  |  Ekoškola