Putování za obnovitelnými zdroji energie

Název projektu:              ZELNÝ MOST MEZI ŠKOLOU A PRAXÍ
                                          Environmentální vzdělávací moduly pro trvale udržitelný rozvoj

Registrační č. projektu: CZ.1.07/1.1.00/14.0153

Ve čtvrtek 30. května 2013 se v rámci projektu Zelený most mezi školou a praxí, vypravila cca 40členná skupina studentů a pedagogů poznávat elektrárny v okolí Letovic, které využívají pro výrobu energie obnovitelné zdroje.
První zastávka vedla do obce Pohledy, kde jsme byli seznámeni s fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 5,8 MWp. Pracovníci této elektrárny nám ukázali a názorně předvedli provoz a fungování této elektrárny. Je zajímavostí, že i v deštivém počasí, kdy je zataženo, elektrárna produkuje elektřinu.
Hned druhá zastávka v pořadí vedla k větrné elektrárně, která leží nedaleko obce Ostrý Kámen. I zde byla prohlídka velice zajímavá a troufám si říct, že i velmi přínosná pro všechny účastníky. Nejen, že jsme vyslechli zajímavou přednášku, ale mohli jsme se podívat dovnitř 80metrového tubusu této elektrárny. Někteří odvážlivci se mohli po žebříku podívat až do gondoly větrné elektrárny.
Zlatým hřebem celé exkurze byla návštěva Vírské přehrady a vodní elektrárny Vír. Toto vodní dílo, které slouží již téměř sedmdesát let, se začalo budovat v roce 1947 a dokončeno bylo o 11 let později. Každý, kdo se exkurze účastnil, musí vyseknout obrovskou poklonu našim předkům, jejich pracovitosti a úsilí, s jakým se jim toto dílo podařilo vybudovat. Dokázali elektrárnu vybudovat bez počítačů, neměli žádné programy nebo aplikace. Při procházení tohoto díla si jistě každý z nás kladl otázku, zda by se něco podobného podařilo postavit i v dnešní době.

FOTOGALERIE Z PUTOVÁNÍ

Pavel Horáček